Aboutus Mb

Dr Marcin Brynda

Dr Marcin Brynda studiował chemię fizyczną na Uniwersytecie Genewskim (Szwajcaria), gdzie uzyskał doktorat w 1999 roku i był zatrudniony do 2002 roku. Spędził także ponad 6 lat jako wykładowca wizytujący i adiunkt na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, USA. Dr Brynda jest autorem i współautorem 60 rozdziałów w książkach oraz publikacji w wiodących czasopismach naukowych, w tym Science i Nature Materials.
Aboutus Kw

Prof. Kamil Wojciechowski

Prof dr hab. inż. Kamil Wojciechowski obronił doktorat z chemii analitycznej na Politechnice Warszawskiej w 2001 roku. Następnie pracował na Uniwersytecie Genewskim (Szwajcaria), aby w 2007 roku powrócić do macierzystej uczelni. Pracował również w laboratoriach University of Twente (Holandia), Paul Scherrer Institute (Szwajcaria), Brookhaven National Labs (USA) i innych. Jest autorem i współautorem ponad 50 recenzowanych publikacji naukowych i rozdziałów w książkach oraz 4 patentów.

Fotolia 19563858

HISTORIA

Pomysł stworzenia SaponLabs zrodził się z wieloletniej współpracy naukowej dwóch ówczesnych pracowników naukowych Wydziału Chemii Uniwersytetu w Genewie w Szwajcarii. Z czasem ich zainteresowania naukowe ewoluowały od stosunkowo prostych cząsteczek chemicznych do coraz bardziej złożonych i fascynujących cząsteczek związków naturalnych. Dr Marcin Brynda rozpoczął pracę nad badaniem mechanizmów fotosyntezy roślin, z kolei Prof. Kamila Wojciechowskiego zafascynował bogaty świat biosurfaktantów. Posiadając solidne wykształcenie i doświadczenie w nowoczesnej chemii obaj szybko zrozumieli, że mimo olbrzymiego postępu w naukach chemicznych, długo jeszcze cząsteczki syntezowane przez człowieka w fabrykach chemicznych nie będą mogły konkurować z tymi wytwarzanymi w laboratoriach natury. Ta rosnąca fascynacja światem produktów naturalnych skłoniła ich do podjęcia własnych badań nad zdrowotnymi i kosmetycznymi właściwościami ekstraktów ziołowych. Powstanie SaponLabs w 2015 roku sformalizowało tą współpracę i pozwoliło na rozpoczęcie regularnych badań zmierzających do produkcji naturalnych kosmetyków.

Fotolia 19563858

SAPONARIA OFFICINALIS

Inspiracją dla wyboru nazwy naszej firmy – SaponLabs była mydlnica lekarska (Saponaria ofiicinalis), będąca doskonałym źródłem naturalnych środków powierzchniowo-czynnych w kosmetyce naturalnej. Jej nazwa we wszystkich językach odzwierciedla doskonałe zdolności myjące i pieniące wyciągów z mydlnicy, w szczególności z części podziemnych (kłączy). Od wieków mydlnica stosowana była do wyrobu domowych kosmetyków do pielęgnacji skóry i szamponów i nawet dziś jest podstawowym surowcem dla tych, którzy chcą spróbować szamponu domowej produkcji. Powierzchniowo-aktywna frakcja składników mydlnicy może być z łatwością wyekstrahowana za pomocą gorącej wody i określana jest wspólnym mianem związków saponinowych (saponin). Ta prostota pozyskiwania cennych surowców kosmetycznych z dostępnego na każdej niemal łące chwastu zainspirowała nas do tworzenia formulacji kosmetycznych opartych na surowcach naturalnych. Poza saponinami, roślina ta bogata jest w wiele innych związków naturalnych, odpowiedzialnych za kolor, zapach, a czasem nawet niekorzystne właściwości kosmetyczne czy biologiczne. Dlatego w SaponLabs wykorzystujemy nasze doświadczenie w pracy badawczej w celu zidentyfikowania i wydobycia najcenniejszych składników dostępnych w surowcach naturalnych, nie tylko mydlnicy. Po dodatkowe informacje na temat naszych obecnych projektów zapraszamy do naszego bloga

logo eu1